High school football teams across the state are gearing up for the third week of play. Below is a list of games by region and separated by days played. All contests begin at 7PM unless noted.

NOTE: Please report any changes or new contests to us at hbower@geauxpreps.com

NORTHWEST LOUISIANA

THURSDAY

  • Haughton 7, Benton 0
  • Captain Shreve 41, Parkway 20
  • Peabody 53, Lakeside 14
  • Alexandria 44, Green Oaks 16

FRIDAY

  • Arcadia at Plain Dealing
  • Avoyelles at Lakeview
  • Byrd at Natchitoches Central
  • Evangel at Lafayette Christian
  • Holy Savior Menard at Many
  • Lincoln Prep at Homer
  • Loyola Prep at Huntington
  • Magnolia School at Haynesville, 7:30PM
  • Minden at B.T. Washington
  • North Caddo at Mangham
  • North DeSoto at Ocean Springs, MS
  • Northwood (SH) at Wossman
  • Red River at Bunkie
  • Rummel at Calvary Baptist
  • St. Mary’s at Grant
  • Southwood at Airline
  • Woodlawn (SH) at Ruston

OPEN/CoVID: Bossier, Logansport, Mansfield, Ringgold

NORTHEAST LOUISIANA

THURSDAY

  • Sterlington 39, Richwood 14

FRIDAY

  • Bastrop at Ouachita Parish
  • Beekman Charter at D’Arbonne Woods
  • Delhi Charter at Madison
  • Franklin Parish at Union Parish
  • General Trass at Ferriday
  • Lincoln Prep at Homer
  • Neville at West Monroe
  • Northwood-Lena at West Ouachita
  • Northwood-SH at Wossman
  • North Caddo at Mangham
  • Ouachita Christian at Delhi
  • Rayville at Vidalia
  • Rosepine at Jonesboro-Hodge
  • St. Frederick at Oak Grove
  • Tensas at Cedar Creek
  • Woodlawn (SH) at Ruston

SATURDAY

  • Carroll at Woodlawn-BR, 4PM

OPEN/CoVID: Caldwell Parish

CENTRAL LOUISIANA 

THURSDAY

  • Alexandria 44, Green Oaks 16
  • Jena 34, LaSalle 7
  • Peabody 53, Lakeside 14

FRIDAY

  • Avoyelles at Lakeview
  • Brother Martin at Tioga
  • Delta Charter at Sicily Island
  • Elysian Fields, TX at Leesville
  • General Trass at Ferriday
  • Holy Savior Menard at Many
  • Northwood-Lena at West Ouachita
  • Red River at Bunkie
  • Rayville at Vidalia
  • Rosepine at Jonesboro-Hodge
  • St. Mary’s at Grant
  • Winnfield at Buckeye

SATURDAY

  • Marksville at Crowley, 1PM
  • Pickering at Lake Arthur, 1PM

OPEN/CoVID: Montgomery, Pineville

SOUTHWEST LOUISIANA 

THURSDAY

  • Church Point 37, St. Louis 27

FRIDAY

  • DeRidder at Iowa
  • East Beauregard at Gueydan
  • Eunice at Jennings
  • Hamilton Christian at Oberlin
  • Lake Charles Prep at Kinder
  • Vandebilt Catholic at Welsh
  • Westlake at East Feliciana

SATURDAY

  • Grand Lake at Basile, 5PM
  • Lafayette at Sulphur, 2PM
  • Pickering at Lake Arthur, 1PM

OPEN/CoVID: DeQuincy, Merryville, South Beauregard, Vinton,

ACADIANA 

THURSDAY

  • Sacred Heart 44, Mamou 0
  • North Vermilion at Iota
  • Church Point 37, St. Louis 27
  • Westgate 43, Denham Springs 7
  • Port Allen 41, Opelousas Catholic 39

FRIDAY

  • Ascension Episcopal at Catholic – N.I.
  • Breaux Bridge at Teurlings Catholic
  • Donaldsonville at New Iberia
  • East Beauregard at Gueydan
  • Eunice at Jennings
  • Evangel at Lafayette Christian
  • Franklin at Delcambre
  • Jeanerette at West St. Mary
  • Loreauville at Houma Christian
  • North Central at Springfield 
  • Notre Dame at Kaplan
  • Northside at Beau Chene
  • Northwest at Cecilia
  • Opelousas at Live Oak
  • Port Barre at Pine Prairie
  • Rayne at Dutchtown
  • St. Edmund at Ville Platte
  • St. Martinville at Carencro
  • St. Thomas More at Catholic-BR
  • Southside at Acadiana
  • Vermilion Catholic at Erath
  • Westminster Christian at Highland Baptist

SATURDAY

  • Grand Lake at Basile
  • Lafayette at Sulphur, 2PM
  • Marksville at Crowley, 1PM

OPEN/CoVID: Abbeville, Comeaux

CAPITAL AREA

THURSDAY

  • Ascension Catholic 41, Central Catholic 21
  • Madison Prep 39, Baker 0
  • Dunham 21, Kentwood 7
  • Episcopal 55, Catholic-PC 14
  • John F. Kennedy 21, McKinley 6
  • Mentorship Academy 28, Glen Oaks 14
  • Port Allen 41, Opelousas Catholic 39

FRIDAY

  • Broadmoor at Walker
  • Brusly at West Feliciana
  • Capitol vs. M.L. King Charter, Olympia Stadium
  • Central (BR) at Plaquemine
  • Central Private at Pope John Paul II
  • Donaldsonville at New Iberia
  • East Iberville at Belaire
  • Haynes at Ascension Christian
  • Istrouma at Zachary
  • Rayne at Dutchtown
  • St. Amant at Lutcher
  • St. Charles at East Ascension
  • St. John at Covenant Christian
  • St. Michael at Archbishop Hannan
  • St. Thomas More at Catholic-BR
  • Scotlandville at Southern Lab
  • Slaughter at Northeast
  • Thrive Academy at Hanson Memorial
  • University Lab at Parkview Baptist
  • White Castle at Tara

SATURDAY

  • Carroll at Woodlawn-BR, (Sat., 4PM)

OPEN/CoVID: East Feliciana

NORTHSHORE AREA 

THURSDAY

  • Dunham 21, Kentwood 7
  • De La Salle 49, Lakeshore 13
  • Westgate 43, Denham Springs 7

FRIDAY

  • Albany at Pearl River
  • Amite at South Plaquemines
  • Broadmoor at Walker
  • Central Private at Pope John Paul II
  • Hammond at St. Paul’s
  • Independence at St. Thomas Aquinas
  • Jewel Sumner at Franklinton
  • Loranger at Salmen
  • North Central at Springfield 
  • Northlake Christian at Pine
  • Northshore at Ponchatoula
  • Opelousas at Live Oak
  • St. Helena at Livonia
  • St. Michael at Archbishop Hannan
  • Slidell at Mandeville
  • Varnado at Country Day, 6PM
  • Warren Easton at Covington

OPEN/CoVID: Bogalusa, Fontainebleau

SOUTH CENTRAL LOUISIANA

THURSDAY

  • Ascension Catholic 41, Central Catholic 21

FRIDAY

  • Assumption at St. James
  • Centerville at St. Martin’s
  • Cohen at Berwick
  • Covenant Christian at St. John
  • E.D White at South Terrebonne
  • Ellender at Central Lafourche
  • Franklin at Delcambre
  • H.L. Bourgeois at Destrehan
  • Hahnville at East St. John
  • Jeanerette at West St. Mary
  • Loreauville at Houma Christian
  • Morgan City at Patterson
  • St. Amant at Lutcher
  • St. Charles at East Ascension
  • Sophie B. Wright at Riverside
  • Thibodaux at Terrebonne 
  • Thrive Academy at Hanson Memorial
  • Vandebilt Catholic at Welsh

SATURDAY

  • Belle Chasse at South Lafourche, 1PM
  • West St. John at McDonogh #35, 2PM

GREATER NEW ORLEANS AREA 

THURSDAY

  • Newman 55, BTW-N.O. 22
  • Chalmette 34, John Ehret 20
  • De La Salle 49, Lakeshore 13
  • McMain 32, Lusher 7

FRIDAY

  • Bonnabel at South Plaquemines
  • Brother Martin at Tioga
  • Centerville at St. Martin’s
  • Cohen at Berwick
  • Covington at Fontainebleau
  • G.W. Carver at Helen Cox
  • Haynes at Ascension Christian
  • Higgins vs. West Jefferson
  • Kenner Discovery at Fisher
  • Rummel at Calvary Baptist
  • Sophie B. Wright at Riverside
  • Varnado at Country Day, 6PM

SATURDAY

  • Ben Franklin at Thomas Jefferson
  • Belle Chasse at South Lafourche, 1PM
  • Holy Cross vs. Jesuit, 1:05PM – Strawberry Stadium in Hammond
  • John Curtis vs. Edna Karr, Yenni 
  • West St. John at McDonogh #35, 2PM

OPEN/CoVID: Archbishop Shaw, Frederick A. Douglass, Landry-Walker, St. Augustine

Leave a Comment