Coaches and Athletic Directors: please email hbower@geauxpreps.com with any corrections, updated game times, or postponements.

Updated: Sept. 16, 2021 – 8:00 AMAll game times are set for 7 PM unless otherwise noted

Acadiana

Thursday

Mamou at Beau Chene

Friday

Barbe at Teurlings Catholic

Basile at Sacred Heart

Church Point at Rayne

Comeaux at Notre Dame

Crowley at Iota

Delcambre at Gueydan

Denham Springs at Cecilia

Kaplan at Northwest

Kinder at Loreauville

Lafayette at Carencro

Lafayette Christian at Acadiana

Hanson Memorial at Wesminster Christian

New Iberia at Westgate

North Vermilion at Ascension Episcopal

Northwood (Lena) at Ville Platte

Opelousas Catholic at Port Barre

Plaquemine at St. Thomas More

Southside at Opelousas

St. Louis at Erath

Tara at St. Edmund

Vermilion Catholic at Abbeville

Capital Area

Thursday

Baker at Collegiate (BR) – Olympia Stadium

Brother Martin vs. East Ascension – Dutchtown High School

Donaldsonville vs. White Castle – Plaquemine’s Canova Stadium

Southern Lab at McKinley

Thrive Academy vs Capitol – Memorial Stadium

University Lab at Dunham

Friday

Albany at Springfield

Belaire at Central

Covington at Dutchtown

East Iberville at Liberty Magnet

Highland Baptist at St. John

John F. Kennedy at St. Amant

M.L. King Charter at Istrouma

Mandeville at Walker

Mentorship at Glen Oaks

Northeast at Broadmoor

Parkview Baptist at Madison Prep

Port Allen at Livonia

St. Michael at Live Oak

Warren Easton at Scotlandville

West Feliciana at Brusly

Central Louisiana

Friday

Alexandria at Marksville

Bunkie at Pickering

East Beauregard at Rosepine

Eunice at Avoyelles

Jonesboro-Hodge at Vidalia

LaGrange at Leesville

Pine Prairie at Buckeye

Pineville at Tioga

St. Mary’s at Holy Savior Menard

Greater New Orleans

Thursday

Ascension Catholic at Archbishop Hannan – Pearl River High School

Booker T. Washington (NO) at McMain – 7:30 PM

Cohen at Sophie B. Wright – 3 PM

Friday

Ascension Christian at Ben Franklin

Bonnabel at McDonogh #35 – 3 PM

Catholic (PC) at St. Martin’s

Edna Karr vs. John Curtis – 6 PM – Tad Gormley Stadium – ESPN2

Episcopal at Country Day – Pan American Stadium

Helen Cox vs. Livingston Collegiate – Joe Brown Stadium

Holy Cross at Chalmette

Jesuit at Riverdale – 3:15 PM

Vandebilt Catholic at Newman – 6 PM

Saturday

G.W. Carver vs. Riverside – Pan American Stadium

John Ehret at Archbishop Shaw – 2 PM

Lusher at Haynes Academy – 2:30 PM – Pan American Stadium

South Plaquemines at Belle Chasse – Noon

St. Charles at De La Salle – 2 PM – Tad Gormley Stadium

Thomas Jefferson at Pope John Paul II – 11 AM

Zachary at St. Augustine

Northeast Louisiana

Friday

Airline at Ruston

Bastrop at General Trass

Carroll at Ouachita Parish

Catholic (BR) at West Monroe

Cedar Creek at Delhi

Delta Charter at River Oaks

Green Oaks at Wossman

Jena at Neville

Mangham at Caldwell Parish

Oak Grove at Sterlington

Sicily Island at Ouachita Christian

Strong, AR at D’Arbonne Woods

Tensas at St. Frederick

Warren, AR at Franklin Parish

Winnfield at Delhi Charter

Northwest Louisiana

Thursday

Maumelle, AR at C.E. Byrd – Lee Hedges Stadium

Friday

Bolton at North Caddo

Bossier at Logansport

Booker T. Washington (SH) at Haughton

Calvary Baptist at Arcadia

Evangel at Seminole, OK

Haynesville at Junction City, AR

Huntington at Parkway

Lincoln Prep at Glenbrook

Magnolia Charter at Plain Dealing

Many at North DeSoto

North Central at Woodlawn (SH)

North Webster at Minden

Rayville at Lakeview

Red River at Mansfield

Richwood at Benton

Ringgold at Homer

Union Parish at Captain Shreve

West Ouachita at Natchitoches Central

Northshore Area

Thursday

Archbishop Rummel at Slidell

Friday

Amite at Jewel Sumner

Bogalusa at Salmen

Catholic (NI) at St. Paul’s

Central Private at Independence

Fontainebleau at Franklinton

Northshore at Lakeshore

Pine at Pearl River

St. Helena at Ponchatoula

Varnado at Northlake Christian

Saturday

East Feliciana vs. Kentwood – 1 PM – Live Oak High School

St. Thomas Aquinas at Loranger

South Central

Thursday

Patterson at Central Catholic

St. James vs. L.B. Landry – Southern University’s Mumford Stadium

Friday

Berwick at Franklin

Covenant Christian at Morgan City

Lutcher at West Harrison, MS

Northside at West St. Mary

Slaughter Charter at Centerville

Southwest Louisiana

Thursday

Elton at Lake Arthur

Hamilton Christian at Welsh

Friday

DeRidder at Jennings

DeQuincy at South Beauregard

East Beauregard at Rosepine

Iowa at Sulphur

LaSalle at Merryville

Oakdale at Oberlin

Peabody at Washington-Marion

Southwood at Lake Charles Prep

Westlake at Vinton

COVID-19 Related Forfeits

Breaux Bridge 2, St. Martinville 0

Grant 2, Block 0

Montgomery 2, Beekman Charter 0

Northwood (SH) 2, Loyola Prep 0

Woodlawn (BR) 2, Madison 0

Hurricane Related Cancellations

American Heritage, FL at Edna Karr

Ascension Christian at Houma Christian

Assumption at E.D. White

Belle Chasse at Vandebilt Catholic

Ben Franklin at Fisher

Brother Martin at Ponchatoula

Destrehan at East Ascension

Ellender at H.L. Bourgeois

Frederick A. Douglass at Lutcher

Grace King at Kenner Discovery

Hammond at L.W. Higgins

Istrouma at South Plaquemines

L.B. Landry at Hahnville

Livingston Collegiate at Sci Academy

M.L. King Charter at Helen Cox

South Lafourche at Central Lafourche

St. Helena at East Jefferson

St. James at East St. John

Terrebonne at South Terrebonne

Thibodaux at Sam Houston

West Jefferson at G.W. Carver

West St. John at Newman